Tüp Çeşitleri Nelerdir?
0 yorum

Halk arasında daha çok tüpgaz olarak adlandırılan LPG, ham petrolün parçalanması, damıtılması sırasında veya doğalgaz yataklarından elde edilen bütan ve propan gazlarının karışımı olmaktadır. Bütan ve propan gazları, basınç altında sıvılaştırılmaktadır. Kokusuz ve renksizdir. Ancak gaz kaçaklarının ilk anda tespit edilebilmesi için rafineri tarafından özel bileşikler yardımıyla kokulandırılır. Yanıcı ve parlayıcı özelliğe sahip olan tüpgaz, basınç altında likit vaziyette, özel kaplarda tutulur. Gaz halinde havadan ağır olduğu için bir ortamda gaz kaçağı olduğunda yere çöker.

Ülkemizde ticari propan yüzde 96 üzeri saflıkta propan olarak kullanılırken miks LPG yüzde 30 propan ve yüzde 70 bütan karışımı olarak kullanılmaktadır. Kullanım alanları ve kullanım amaçları farklı olduğu için tüp çeşitleri de birden çoktur.

Tüp (Tüpgaz) Çeşitleri

  • Piknik tüpü: Aynı zamanda kamp tüpü olarak da adlandırılan piknik tüpleri kolay taşınabilir niteliktedir. Pratik kullanım sağlarlar. 2 kg LPG içeren bu tüpler, dar ve geniş çemberli olmak üzere iki seçeneğe sahiptir. Salon ve balkon gibi evin mutfak dışındaki bölümlerinde, piknik ve kamp alanlarında, bahçelerde yemek pişirmek, çay demlemek veya ısıtmak için kullanılırlar. Balkonlarda kızartma, balık gibi koku verici yemekleri pişirmek için kullanılırlar. Seyyar arabalarda, stantlarda veya balıkçı teknelerinde ışık kaynağı olarak kullanılırlar. Açık alanlarda, piknik alanlarında, bahçelerde ve teknelerde ısınmak amacıyla kullanılabilirler.
  • Mutfak tüpü: Ev tüpü olarak da adlandırılan bu tüpler, tombul ve uzun olmak üzere iki tipte sunulmaktadır. Tombul olanlar 360 mm çaplı, uzun olanlar 300 mm çaplıdır. Her iki tipin içerisindeki LPG miktarı da 12 kg’dır. Türkiye’de en çok tercih edilen tüp türleri olup hologram kapağa sahip şekilde tüketicilere ulaştırılırlar. Isınma, pişirme ve ısıtma amacıyla tercih edilirler.
  • Ticari tüp: LPG kullanımının evlere nazaran daha fazla olduğu işyerlerinde ticari tüpler kullanılır. Her bir ticari tüp, 24 kg LPG içerir. Kullanıldığı yere tam uyumlu olabilmesi için 300 mm çaplı uzun ya da 360 mm çaplı tombul seçenekleri bulunmaktadır.
  • Sanayi tüpü: LPG kullanımının oldukça yüksek olduğu ticari ve sanayi kuruluşlarında tercih edilir. 45 kg LPG içerir. Sanayi tüpünde miks (yüzde 70 bütan, yüzde 30 propan) ya da yüzde 100 propan gazı bulunan iki türü bulunmaktadır. Propan gazı -45 derece hava sıcaklığında dahi buharlaşabilir. Bu yüzden sanayi proseslerinde ve soğuk iklimlerde ve kullanıma daha uygun olmaktadır. İ
  • Karavan tüpleri: Yeni yeni üretilmeye başlanan tüp çeşitlerinden birisidir. Vanalı valfli olan karavan tüpleri, karavanlara özel olarak üretilmişlerdir. Üç farklı boyut seçeneğine sahiptirler. Karavanlardaki cihazlara özel olarak tasarımları yapılmıştır. Soğuk havalara özel yüksek propan oranı sayesinde sorunsuz kullanım olanağı sağlarlar. Yine özel tasarım altlıkları vardır ve bu sayede tüpünüzü koyduğunuz zemini de koruma özelliği vardır.
Paylaş:

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

X