Damacana Sular Arasındaki Fiyat Farklarının Sebepleri
0 yorum

Damacanalar, ambalajlı sular kategorisinde yer almakta olup gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en fazla tercih edilen ambalajlı sudur. 19 L şişelerde kullanıma sunulur. 19 L olması, damacananın uluslararası literatürde galon birimi ile değerlendirilmesinden kaynaklıdır. 1 galon 3,8 litre olup 1 damacana 5 galondan meydana gelmektedir. Her ne kadar bu ölçü standart olsa da damacana fiyatları arasında farklar vardır.

Damacana Su Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar

Sırma Su, Eylül Su gibi damacana suların arasındaki fiyat farkının nedenlerinden birisi ambalajdır. Her ne kadar damacana ambalajları benzer şekilde görünse de hammadde olarak farklı olanlar mevcuttur. Erikli Su, Hayat Su gibi seçkin markalar damacanalarında polikarbonat şişe ambalaj kullanırlar. Polikarbonat şişeler esnek ve uzun süre kullanım özelliğine sahiptir. Hijyenikliği daha kolay kontrol altına alınabilmektedir. Toksokolojik açıdan insan sağlığına daha uyumlu ambalajlardır. Bugün bebek biberonları dahi polikarbonat hammaddesinden üretilmektedir.1 Özellikle de damacana ambalajlarında polikarbonat hammadde kullanmayan markalar daha ucuz olabilmektedir.

Damacana sular arasındaki fiyat farkının bir başka nedeni suyun kaynağıdır. Tropikal Su ile Jav Su arasında olduğu gibi zaman zaman suyun kaynağı, işletmenin bulunduğu merkez ile satışı yapılan nokta arasındaki mesafe su fiyatına yansıyabilmektedir. Sonuçta damacana su ve daha genelinde ambalaj su bir ticari maldır. Bu yüzden dolum tesislerinden satış noktasına kadar bir yolculuğa tabidir. Başta nakliye masrafları olmak üzere suyun kaynağı ile satış noktası arasındaki mesafe uzadıkça fiyat atışı olabilir. Bu yüzden de bazı yerel damacana su markalarının ürünleri daha uygun fiyatlı olabilir. Fakat Erikli Su gibi tanınırlığı ve marka değeri oldukça yüksek şirketler mesafe sınırı taşımaksızın sabit fiyat politikası takip edebilirler.

Eylül Su veya başka markaların damacana fiyat farkları arasındaki bir diğer etken suyun pH değeri olabilmektedir. pH, bir çözeltinin asitlik ya da bazlık derecesini tarif eder. 0’dan 14’e kadar bir skalada pH ölçülür. P; eksi logaritmanın matematiksel sembolünü ifade ederken H; hidrojen kimyasal formülünü ifade eder. Sağlık Bakanlığı, İnsani Tüketim amaçlı Sular yönetmeliğinde suyun pH değerini aralık olarak belirtmiştir. Buna göre 6,5 ila 9,5 arasında olmalıdır.2 Her ne kadar suyun pH değerinin insan sağlığına doğrudan etkisini gösteren bir bilimsel veri olmasa da doktorlar 8 ve üzeri pH değerdeki suları önermektedirler. Bu yüzden pH değeri de damacana fiyatları üzerinde etkili olabilmektedir.

Her şeyden önemlisi damacana su fiyatı farklarının nedeni kalitedir. Sonuçta ticaretin her alanında olduğu gibi damacana suda da bir maliyet, gider tablosu vardır ve piyasa koşullarında ortalama fiyat bellidir. Bu yüzden sadece daha ucuz olduğu için bir marka tercih edilmesi doğru değildir. Çünkü su, doğrudan sağlığınızı etkiler.

Paylaş:

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

X