Damacana Su Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
0 yorum

Su, canlıların hayatının devamı için hayati öneme sahiptir. Çok farklı amaçlar için ihtiyaç duyulan su, içme suyu olarak farklı kaynaklar şeklinde kullanılır. Bunlar musluk suyu, ambalajlı sular, arıtılmış sular veya artezyen su kaynakları olarak sayılabilir. Sağlık açısından düzenli olarak tüketilmesi gereken su, günümüzde özellikle ambalajlı sular kategorisinde oldukça fazla tercih edilmektedir. Ambalajlı sulara örnek olarak, damacana su, polikarbon ya da cam şişe su gösterilebilir.

Türkiye nüfusunun yüzde 90’dan fazlası bugün belediye sınırları içerisinde yaşamakta ve pek çok şehir, yeterli içme suyu temin etmede sorun yaşamaktadır. Bu da insanların Bodrum damacana su ve diğer ambalaj sularına yönelmesini zorunlu kılmaktadır.

Damacana sular, Sağlık Bakanlığı denetiminde olan, kaynağından doğal yapısı değiştirilmeden ambalajlanan suları ifade eder. Bu sular, bünyesinde insan sağlığına yararlı çeşitli mineraller barındırır. Son derece hijyenik koşullarda tüketime sunulur. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde damacana su kullanımı her yıl yüzde on oranında artmakta, insanlar refah seviyeleri arttıkça damacana suya rağbet göstermektedir. 1 Çünkü insan sağlığı için sadece su tüketmek değil, aynı zamanda sağlıklı, güvenilir su tüketmek gerekmektedir. Bu yüzden de 19 litrelik Bodrum damacana su çeşitleri ambalajlı su sektörünün en çok tüketilen ürünü olmaktadır. Damacana su tüketiminde ise bazı hususlara azami dikkat edilmesi gerekmektedir.

Damacana Su Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlık Bakanlığı’nın izin vermiş olduğu pH değeri aralığı 4.5-9.5’tir. Günümüzde yüksek pH’lı suların faydaları hakkında çeşitli çalışmalar bulunsa da tavsiye edilen pH aralığı 6.5-8.5’tir. Günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak için kalsiyum yönünden zengin suların; magnezyum ihtiyacını karşılamak için magnezyum yönünden zengin suların tercih edilmesi önerilmektedir. Fakat böbrek rahatsızlığı gibi durumlarda böbrekleri yormamak için mineral oranı düşük damacana suları tercih etmeye özen gösterilmelidir.

Bodrum damacana su ihtiyacı halinde ilk olarak damacana su satın alırken dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Su markasının Sağlık Bakanlığı tarafından üretim izni almış olması, suyun etiketinde ruhsat numarasının ve tarihinin açıkça belirtilmesi gerekir.
 • Şişeyle kapak üzerinde suyun adının ve cinsinin yazılı olduğu emniyet bandının bulunması gerekir. Buna hologram denir.
 • Yine kapakların üzerinde suyun adı yazılı olmalıdır.
 • Damacana üzerindeki etikette suyun adı, su kaynağının yeri açıkça belirtilmelidir.
 • Suyun logosu damacanada kabartılmış halde yer almalıdır.
 • Kapağın üzerinde üretim tarihi, son tüketim tarihi, Parti ve seri numaraları yazılı olmalıdır.
 • Etiketlerde suyun analiz sonuçlarının hiç birisi eksik olmayacak biçimde yazılmalıdır.
 • Suyun rengi berrak olmalı, yeşilimsi ya da bulanık olmamalıdır.
 • Damacana kapağından su ya da hava sızdırmamalıdır.
 • Damacananın kapağında, gövdesinde, emniyet bandında ve etiketinde bulunması gereken marka isimlerinin aynı olmasına dikkat edilmelidir. 2

Damacana Su Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Bodrum damacana su satın alma işlemlerinden sonra bir de damacanaların güvenli şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Aksi taktirde adreslerinize en sağlıklı şekilde dahi gelmiş olan su, riskli hale gelebilir. Bu yüzden eminizde, işyerinize aldığınız damacana suyu muhafaza ederken şu hususlara dikkat edilmelidir:

 • Damacana su siparişi verirken hemen tüketilmeye başlanacak şekilde zamanlaması ayarlanmalıdır.
 • Kuru, serin, gün ışığından uzak, kokusuz ve temiz bir yerde saklanmalıdır.
 • Deterjan, tüp gibi kimyasal maddelerden etkilenmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir.
 • Kapakları kapalı biçimde muhafaza edilmelidir.
 • Damacanalara meyve suyu, ayran, kimyasal içerikli malzemeler gibi başka bir şey konulmamalıdır.
 • Petrol ürünleri, oto gaz, tüp ve benzeri kimyasal maddelerle birlikte taşınmamalı, bulundurulmamalıdır.
 • Kapağı açıldıktan sonra bir Bodrum damacana su en geç 1 hafta içerisinde tüketilmelidir. Su stoku yapmak yerine bittikçe taze damacana su siparişi verilmelidir.

1 https://www.journalagent.com/turkhijyen/pdfs/THDBD_74_SUP_SU_KONGRESI_119_124.pdf

2 https://blog.bisu.com.tr/icme-suyu-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler/#:~:text=%C4%B0lk%20olarak%20damacana%20su%20al%C4%B1rken,emniyet%20band%C4%B1%20(hologram)%20olmal%C4%B1.

Paylaş:

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

X